Mamy urodzą wygodniej. Mamy nowe łóżko porodowe.

W Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju w ubiegłym roku urodziło się 801 dzieci. 

Najwięcej porodów odbywa się w pozycjach wertykalnych,  czyli takich w których kobieta rodząca siłami natury jest częściowo lub całkowicie spionizowana i ma możliwość samodzielnie, instynktownie wybrać najdogodniejszą pozycję do porodu. Pozycje te są bezpieczne zarówno dla rodzącej, jak i dla dziecka. Pozwalają na lepsze dotlenienie matki i noworodka, zaś działająca na maluszka siła grawitacji sprawia, że jego droga przez kanał rodny przebiega łagodnie i bezpiecznie. Przyjmowanie przez rodzące kobiety pozycji wertykalnych przyspiesza  poród siłami natury, łagodzi towarzyszące mu dolegliwości bólowe oraz zmniejsza ryzyko nacięcia krocza. Nasze położne od 20 lat pomagają kobietom rodzić w ten sposób. Takie porody przyjmowane są na specjalnym krzesełku, materacu lub na łóżku porodowym.

 – Od dłuższego czasu staraliśmy się o nowe łóżko porodowe. Urząd Miasta nie po raz pierwszy przyszedł nam z pomocą. W dniu oficjalnego przekazania nowego sprzętu gościliśmy Panią Prezydent Annę Hetman i Pana Prezydenta Roberta Cichowicza, ale nie mogliśmy im nawet pokazać jak wygląda, gdyż w tym czasie właśnie na nim dochodziło do nowego cudu narodzin.  – powiedział Robert Rychel, dyrektor szpitala

Mamy wsparcie dla mam. Chcemy, aby przyszłe mamy czuły się bezpieczne i komfortowo podczas tego wyjątkowego momentu w ich życiu. To nowoczesne łóżko porodowe to krok naprzód w zapewnianiu wysokich standardów opieki położniczej w jastrzębskim szpitalu –  podkreśliła Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój

Wartość przekazanego sprzętu w ciągu ostatnich 2 lat to łącznie ponad milion złotych. Łóżko porodowe kosztowało prawie 86 tys. złotych i jest bardzo zaawansowane technicznie.

Dodatkowe wyposażenie ułatwia poród i przyjmowanie pozycji wertykalnych. Kobieta w trakcie porodu ma możliwość samodzielnego ustawiania łóżka i dopasowania go do swoich aktualnych potrzeb za pomocą nowoczesnego sterowania. Ponadto jest łatwe w utrzymaniu czystości. Kolorystyka i estetyka wykonania również cieszą oko. 

W ostatnich latach, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, w naszym oddziale pojawiło się dużo nowoczesnego sprzętu światowej klasy. Mamy nowy aparat USG, System Nadzoru Położniczego, fotel ginekologiczny, teraz i łóżko porodowe. Bardzo dziękujemy za wsparcie.  Jestem również bardzo dumny z naszego zespołu położniczo-lekarskiego, który merytorycznie stoi na bardzo wysokim poziomie oraz jest niesamowicie zgrany. Położna oddziałowa Joanna Kuźnik organizuje szkolenia dla położnych na całym Śląsku  Pod tymi względami, nie boję się tego powiedzieć, jesteśmy najlepszą placówką w regionie – podsumował Michał Oleś, lekarz zarządzający oddziałem

Oddział ma również bardzo dobrą opinię wśród mam z Jastrzębia-Zdroju i okolic. Współpracuje z oddziałem neonatologii oraz intensywnej terapii dziecięcej. Cały pion opieki nad matką i dzieckiem reprezentuje najwyższy poziom.

– Przyjście na świat dziecka to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych chwil dla rodziców.

Poród, to bardzo piękne ale i trudne doświadczenie, dlatego naszym celem jest zapewnienie profesjonalnej opieki każdej rodzącej kobiecie. Położnictwo jako dziedzina medycyny bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego my jako położne szkolimy się nieustannie.Prowadzimy też Szkołę Rodzenia, aby przygotować przyszłe mamy do ich nowej roli, a po porodzie zapewniamy wsparcie dla kobiet karmiących piersią udzielając porad w Poradni Laktacyjnej. Jesteśmy dla Was. – podsumowała Joanna Kuźnik, położna oddziałowa.