Najnowsze technologie kardiologii interwencyjnej są już dostępne w naszym szpitalu

Nasz oddział kardiologii zarządzany przez doktora Henryka Sobocika znów ma się czym pochwalić. W ubiegły czwartek nasi specjaliści w dziedzinie kardiologii – Grzegorz Mencel i  Maciej Walas przeprowadzili zabieg litotrypsji wewnątrznaczyniowej z użyciem najnowszej technologii balonu Shockwave. Co to znaczy?

Trudne przypadki

Osoby cierpiące na miażdżycę narażone są między innymi na powikłania kardiologiczne. Ta choroba powoduje zwężenie naczyń z powodu odkładających się blaszek miażdżycowych zbudowanych przede wszystkim z cholesterolu. W miarę upływu czasu taka blaszka miażdżycowa ulega stopniowo zwłóknieniu i umacnia się tzn. powstaje silna, zwapniona pokrywa” – tłumaczy Maciej Walas.

Skutkiem choroby może być zawał serca, który w większości przypadków leczony jest przezskórnie poprzez zastosowanie stentów.

Podczas zabiegu angioplastyki wszczepia się metalowe rurki o kształcie walca i siateczkowatej strukturze, które dzięki swojej specyficznej budowie utrzymują drożność naczynia. Problem pojawia się, gdy zwapnione naczynie utrudnia przeprowadzenie operacji. Nowa technologia polega na zastosowaniu balonu, który w miejscu zwężenia, za pomocą fal uderzeniowych kruszy te struktury i umożliwia zamieszczenie stentu” – kontynuuje doktor Walas.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym a pacjent podczas jego trwania jest cały czas przytomny. Dzięki temu personel pozostaje z nim w stałym kontakcie.

Nowy sprzęt – nowe możliwości

Sprzęt przeznaczony do wykonywania litotrypsji wewnątrznaczyniowej jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Składa się z przenośnego, ładowalnego generatora, kabla połączeniowego z przyciskiem umożliwiającym ręczne kontrolowanie dostarczania impulsów elektrycznych oraz kompatybilnego cewnika balonowego.

Już niedługo będziemy informować o innych nowościach oraz zabiegach na naszej prężnie rozwijającej się kardiologii.