Nowe możliwości leczenia na Oddziale Kardiologiczno-Wewnętrznym

W poniedziałek 28 września w pracowni hemodynamiki w naszej placówce po raz pierwszy wszczepiono stymulator serca.

Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, ale także w wielu innych krajach świata. W trosce o zdrowie i życie mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic oddział kardiologiczno–wewnętrzny naszego szpitala, stara się mocno wychodzić naprzeciw tym statystykom i uruchamia nowe możliwości diagnostyki i leczenia pacjentów. Lekarze specjaliści tego oddziału zajmują się pacjentami z dolegliwościami z zakresu chorób sercowo – naczyniowych oraz medycyny wewnętrznej. Od  2017 roku mają możliwość pełnej diagnostyki układu krążenia oraz leczenia tzw. ostrych zespołów wieńcowych, czyli np. zawałów serca, dzięki nowoczesnej pracowni hemodynamiki wyposażonej w dwupłaszczyznowy angiograf, który jest niezwykle zaawansowany technologicznie. Ponadto w ramach kardiologii funkcjonuje pododdział intensywnego nadzoru kardiologicznego, który  pozwala w sposób szybki i skuteczny leczyć incydenty sercowo – naczyniowe bezpośrednio zagrażające życiu.

Nadszedł czas na kolejny krok

W poniedziałek 28 września w pracowni hemodynamiki w naszej placówce po raz pierwszy wszczepiono tzw. rozrusznik serca. Zabieg wykonywał dr hab. n. med. Adam Sokal – specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który będzie wspierał naszych specjalistów. Asystował mu lek. Łukasz Otremba zdobywając dzięki temu cenne umiejętności. Sama procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym co oznacza, że pacjent podczas zabiegu jest przytomny i pozostaje w kontakcie z personelem.

Czym jest stymulator serca?

Stymulator serca, jest urządzeniem służącym do elektrycznego pobudzania rytmu serca, powodującym skurcze i regulującym jego pracę. Wskazaniem do wszczepienia rozrusznika są wszystkie dolegliwości, w przebiegu których dochodzi do nieregularnej pracy serca. Niejednokrotnie jest to zabieg ratujący życie, ponieważ zaburzenia pracy serca mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, a w efekcie nawet do śmierci.

Dodatkowe korzyści dla naszych pacjentów

Do tej pory pacjenci przyjmowani do oddziału i wymagający pilnej implantacji takiego urządzenia musieli być transportowani do okolicznych szpitali, wiązało się to zawsze z dyskomfortem oraz pewnym ryzykiem dla pacjentów. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość kontroli kardiostymulatorów w ramach poradni przyszpitalnej. Do tej pory pacjenci naszego regionu, najczęściej w podeszłym wieku, musieli odbywać podróże (przynajmniej raz w roku) do ośrodków w Katowicach lub Zabrzu – mówi lek. Łukasz Otremba.