Nowe możliwości leczenia zaburzeń rytmu serca w WSS Nr 2

W sobotę 18.12.2021 r.  w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju po raz pierwszy przeprowadzono zabieg ablacji. Operatorami byli lek. Gracjan Pytel, specjalista kardiolog z Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz dr n. med. Grzegorz Mencel – specjalista w dziedzinie kardiologii WSS Nr 2. Pacjentem był 64 – letni mężczyzna, który cierpiał na napadowe migotanie przedsionków.

Ablacja oznacza zniszczenie, a ablacja to zniszczenie podłoża zaburzeń rytmu w sercu. Arytmia to dolegliwość, którą cechuje przyśpieszenie, zwolnienie czy nieregularność w funkcjonowaniu serca.  U niektórych pacjentów przebiega zupełnie bezobjawowo, natomiast u innych bywa stanem zagrażającym życiu.

„Najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca jest migotanie przedsionków.  Jedną z metod leczenia jest ablacja przezskórna. Stanowi uznaną alternatywę dla przewlekłego leczenia farmakologicznego i jest bardziej skuteczna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przez nakłucie skóry w pachwinie wprowadza się cewniki przezżylnie, a następnie do serca. W sercu odnajdujemy miejsce, które generuje zaburzenia rytmu i je niszczymy” – mówi Henryk Sobocik, lekarz zarządzający Oddziałem Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Zabieg ablacji ma na celu wytworzenie w sercu drobnych blizn, które mają zatrzymać przewodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych. Sygnały te powodują nieregularne bicie serca. W niektórych arytmiach skuteczność tego zabiegu przekracza 90 proc. Dodatkowo są to zabiegi krótkie i niewymagające długiej hospitalizacji, a bardzo często dające pełne wyleczenie pacjenta.

„Oddział kardiologiczny naszego szpitala stale się rozwija. Nieco od ponad roku wykonujemy zabiegi wszczepienia stymulatora serca, a dodatkowym udogodnieniem dla pacjentów jest możliwość kontroli kardiostymulatorów w ramach poradni przyszpitalnej.  W ramach programu KOS-zawał opiekujemy się również pacjentami po zawale mięśnia sercowego. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie wykonywania zabiegów ablacji. Planujemy również w najbliższej przyszłości implantacje kardiowerterów-defibrylatorów. Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego nasz oddział stara się mocno wychodzić naprzeciw tym statystykom i uruchamia nowe możliwości diagnostyki i leczenia pacjentów” – podsumowuje Henryk Sobocik.