Nowoczesna metoda leczenia spastyki dostępna w WSS Nr 2

Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, weszła na stałe do arsenału metod leczenia spastyczności kończyny górnej i dolnej u pacjentów po udarze i krwotoku mózgu.  Metoda ta jest stosowana w ramach poradni neurologicznej w naszym szpitalu, a program lekowy umożliwia jej zastosowanie nieodpłatne. Terapia za pomocą toksyny botulinowej jest skuteczna między innymi w zmniejszaniu napięcia mięśniowego, zwiększaniu zakresu ruchów w stawach i ograniczaniu bólu oraz częściowo w zakresie odzyskiwania utraconych funkcji.

Pani Urszula, która jest jedną z pacjentek poradni tak podsumowała proces leczenia – Razem z mężem, który bardzo mi pomaga od dłuższego czasu staramy się o poprawienie mojej sprawności. Kiedyś miałam zupełnie przykurczone palce w stopie, ale zastrzyki i rehabilitacja pomogły i teraz mogę poruszać się sama. Trochę jeszcze się podpieram, ale już nie używam wózka. Dziś przyjechaliśmy, żeby leczyć rękę.

Jak wygląda sam proces leczenia?

Najpierw jest dokonywana wstępna kwalifikacja, aby rozstrzygnąć, czy ta terapia spowoduje zmniejszenie objawów spastyki. Następnie toksyna botulinowa podawana jest w wyznaczone mięśnie spastycznej kończyny górnej czy dolnej, w bardzo małej objętości w formie zastrzyków. Lek działa około 3-4 miesięcy, po których należy tą terapię powtórzyć. 
Po przeprowadzonych iniekcjach chory wchodzi w cykl regularnych rehabilitacji, aby uzyskać możliwie najlepszą sprawność kończyny i powrót fizjologicznego ruchu – czy to ruchomości ręki czy to sprawnej pracy kończyny dolnej przy chodzeniu.

Na jakie efekty można liczyć?

– Obserwujemy, że ustępują napadowe, spastyczne kurcze mięśniowe. Łącznie z rehabilitacją ta terapia powoduje zmniejszenie napięcia i np. całkowicie zamknięta, przykurczona ręka się częściowo otworzy. Ta terapia może spowodować, że powróci częściowo ruch zginania czy prostowania w ręce czy w stawie skokowym – mówi Anna Smołka, lekarz oddziału neurologii naszego szpitala.

Osoby, które przeszły udar lub krwotok mózgu i zmagają się z problemem spastyczności kończyny górnej i dolnej zachęcamy do kontaktu z poradnią neurologiczną:
Tel. 32 47 84 267 – codziennie w godzinach 7.30-9.00.

Tel 32 47 84 419 – pierwszy i ostatni piatek miesiąca, od godziny 11.00.