Kierownik Bloku Operacyjnego
lek. Joanna Domagała
specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii
Pielęgniarka Koordynująca
Dorota Kasprzyk – specjalista pielęgniarstwa operacyjnego
Pielęgniarka Koordynująca Działem Anestezjologii
mgr Łucja Michalik – specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii
Telefony
+48 32 478 47 60 Dyspozytor
+48 32 478 47 62 Pielęgniarka Koordynująca
+48 32 478 47 66 Pielęgniarka Koordynująca Działem Anestezjologii
+48 32 478 47 65 Pielęgniarki Dyżurne
+48 32 478 47 61 Fax
Charakterystyka bloku operacyjnego
Blok Operacyjny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu – Zdroju jest wydzieloną jednostką organizacyjną w której przeprowadzane są planowe i nagłe zabiegi operacyjne z udziałem zespołu anestezjologicznego, jak i w znieczuleniu miejscowym. Przeprowadzane są także niektóre zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne np. gastroskopie, kolonoskopie, nakłucia nerki.
Blok Operacyjny położony jest na I i II piętrze budynku zabiegowego WSzS Nr 2. Posiada bezpośrednie połączenie windami z Izbą Przyjęć, Oddziałem Intensywnej Terapii Medycznej, Centralną Sterylizatornią oraz z pozostałymi oddziałami szpitala. Łączna powierzchnia pomieszczeń Bloku Operacyjnego to około 800 m2 . Składa się na nią 7 sal operacyjnych:
- Ortopedyczna,
- Ortopedyczno – Urazowa,
- Neurochirurgiczna,
- Okulistyczno – Neurochirurgiczna,
- Ginekologiczno – Urologiczna,
- Ogólnochirurgiczna,
- Laryngologiczno – Endoskopowa.
Integralna częścią Bloku Operacyjnego jest 8-stanowiskowa sala pooperacyjna wyposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiająca pełny nadzór przed i pooperacyjny pacjentów.
Blok Operacyjny został zmodernizowany w latach 2007-2008. Wszystkie sale operacyjne wykonane są w technologii stali nierdzewnej, wyposażone w nawiew laminarny, system centralnego zarządzania parametrami sali umożliwiający monitorowanie np.: temperatury, oświetlenia, stanu gazów medycznych. Jednolite wyposażenie sal operacyjnych, ich kompatybilność umożliwia przeprowadzenie praktycznie każdego rodzaju zabiegów operacyjnych przez 24 godziny na dobę. Blok Operacyjny podzielony jest na część „czystą” i „brudną”, pozwala to na przestrzeganie w pełni zasad zachowania sterylności i aseptyki.
Rocznie na Bloku Operacyjnym przeprowadza się około 5800 zabiegów w tym niektóre niewykonywalne w innych ośrodkach, takie jak:
- operacje guzów mózgu z zastosowaniem nawigacji neurochirurgicznej,
- zabiegi neurochirurgiczne z użyciem aspiratora ultradźwiękowego (CUSA),
- zabiegi operacyjne z zastosowaniem neuromonitoringu (guzy śródrdzeniowe, chirurgia nerwów czaszkowych i obwodowych),
- przezskórna nefrolitotrypsja (PCNL),
- endoskopowe operacje zatok obocznych przy pomocy Shavera,
- plastyki więzadłowe (ACL stawów kolanowych),
- endoprotezoplastyki stawów kolanowych,
- pierwotne i wtórne endoprotezoplastyki stawów biodrowych,
- kompleksowe zaopatrywanie skomplikowanych złamań przy pomocy specjalistycznych implantów z wykorzystaniem aparatu RTG,
- kompleksowe zaopatrywanie urazów wielonarządowych przy udziale zespołów operacyjnych z kilku dziedzin ( chirurgia ogólna + neurochirurgia +chirurgia urazowo – ortopedyczna + urologia),
- brachyterapia guzów prostaty.
Personel Bloku Operacyjnego składa się wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek, spośród których 4 pielęgniarki posiadają ukończone specjalizacje (Pielęgniarstwo operacyjne), kursy kwalifikacyjne (Pielęgniarstwo epidemiologiczne – 1 pielęgniarki, Pielęgniarstwo operacyjne – 22 pielęgniarki, Pielęgniarstwo rodzinne – 3 pielęgniarki).
Blok Operacyjny doposażony jest w wysokospecjalistyczny sprzęt przekazany przez Urząd Miasta Jastrzębie – Zdrój oraz Fundację Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.