Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej

Lekarz Zarządzający Oddziałem
dr n. med. Józef Danek – specjalista w dziedzinie neonatologii oraz specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii
+48 32 47 84 290

Dr Józef Danek jest autorem oraz współautorem następujących prac naukowych:
1. „Przydatność Indometacyny w zamknięciu przetrwałego przewodu tętniczego u wcześniaków poddanych mechanicznej wentylacji (Postępy w Neonatologii Nr 7)”. 
2. „Ocena Wybranych Parametrów Hemostazy u Noworodków z Zakażeniem (Postępy w Neonatologii Nr 2 )”. 
3. „Znaczenie Programu Matka i Dziecko z punktu widzenia pracowników Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej w Jastrzębiu – Zdroju (Ann. Acad. Med. Siles). 
4. Udział Karetki Reanimacyjnej N w Zabrzu w systemie opieki nad ciężko chorym dzieckiem w odniesieniu do wykorzystania sprzętu medycznego zakupionego przez Program Matka i Dziecko (Ann. Acad. Med. Siles.).
5. Współautor podręcznika dla studentów: Wybrane zagadnienia z Intensywnej Terapii Dziecięcej (Śląski Uniwersytet Medyczny). 
6. Pęcherzowe Zapalenie Skóry u Dziecka – opis przypadku (Pediatria Polska).

Dr Józef Danek jest członkiem Ogólnopolskiego Rejestru Wad Wrodzonych, a także wielu Towarzystw Naukowych, w tym:
Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, 
Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, 
Polskiego Towarzystwa Neonatologii, 
Polskiego Towarzystwa Pediatrii.

Uczestnik i wykładowca konferencji naukowych w kraju i za granicą. Kierownik specjalizacji sześciu specjalistów z zakresu neonatologii i dwóch specjalistów z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Edyta Kolekta – specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki
+48 32 47 84 292 

Starszy Asystent
lek. Dagmara Lerch-Czajka – specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii
dr n. med. Piotr Marszołek – specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii
lek. Tomasz Wypych – specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii 

Konsultacje kardiologiczne
dr n. med. Jarosław Rycaj –  specjalista kardiolog dziecięcy, specjalista pediatra 

Telefony
+48 32 47 84 291 Sekretariat
+48 32 47 84 293 Dyżurka Lekarska
+48 32 47 84 294 Dyżurka Pielęgniarek

Charakterystyka oddziału

Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej jest jednym z najlepiej wyposażonych, posiadających znaczącą rangę pośród oddziałów intensywnej opieki dziecięcej w obszarze Polski południowej. W oddziale leczone są wcześniaki, noworodki donoszone, niemowlęta i dzieci starsze, u których wystąpił stan zagrożenia życia.

Oddział posiada 8 stanowisk intensywnej terapii z możliwością pełnego monitorowania czynności życiowych. Wyposażony jest w nowoczesne inkubatory i respiratory z możliwością wentylacji inwazyjnej i nieinwazyjnej oraz wentylacji oscylacyjnej i leczenia tlenkiem azotu. Posiada również możliwość prowadzenia ciągłej terapii przy łóżku chorego, korzystając między innymi z przyłóżkowego aparatu RTG, USG, hemofiltracji, monitoringu hemodynamicznego.

Od stycznia 2022 roku w oddziale prowadzona jest hipotermia terapeutyczna.

Oddział wyposażony jest w najwyższej klasy sprzęt pozyskany m.in. z Urzędu Marszałkowskiego w ramach dotacji z Unii Europejskiej, Fundacji Polsko – Szwajcarskiej, Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu – Zdroju, Fundacji Polsat i.in.

Pacjenci na czas pobytu w szpitalu mają możliwość przechowania ubrań oraz rzeczy wartościowych w depozycie usytuowanym przy Izbie Przyjęć. Rzeczy zdeponowane wydawane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:30.

Odwiedzający pacjentów  mają do wyboru godziny od 11:00 – 12:00 oraz 

od 16:00-17:00.

Odwiedziny chorych możliwe są wyłącznie przez najbliższą rodzinę chorego. Na sali chorych mogą przebywać jednocześnie 2 osoby odwiedzającego chorego.

W  wyjątkowych sytuacjach o odwiedzinach decyduje lekarz zarządzający/dyżurny.