W trosce o zdrowie naszych pacjentek oraz nowo narodzonych dzieci, mając na uwadze zagrożenie epidemiczne, wdrożone zostały zasady odwiedzin na oddziale położniczo-ginekologicznym:

  • odwiedziny na położnictwie (VI piętro) odbywają się  codziennie od 15.00-19.00 wyłącznie na korytarzu przed wejściem na oddział. Prosimy o zachowanie zasady jedna osoba do  jednej  pacjentki. W przypadku pań, które miały przeprowadzone cesarskie cięcie, bezpośrednio po zabiegu (zerowa doba po operacji), osoba odwiedzająca może jej towarzyszyć do 30 min, po kangurowaniu.
  • odwiedziny na ginekologii i potologii ciąży (V piętro) odbywają się w godzinach 15.00-19.00. Pacjentki, które mogą się poruszać przyjmują bliskich na korytarzu, natomiast panie leżące  – przy łóżku. Na sali pooperacyjnej odwiedziny nie są możliwe.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do zasad.

Lekarz Zarządzający Oddziałem
lek. Michał Oleś – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
+48 32 47 84 430

Położna Oddziałowa
mgr położnictwa Joanna Kuźnik – specjalista pielęgniarstwa rodzinnego
+48 32 47 84 431 

Starsi Asystenci
lek. Tomasz Dembnicki – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek. Leonard Krufczyk – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek Eligiusz Plewka – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
dr n. med. Marek Różalski – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
dr n. med. Andrzej Rutkowski – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek. Anna Szostak – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek. Marta Szulińska – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek. Aurelia Wieczorek – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
lek. Jolanta Woźniak – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Asystent
lek. Mariusz Kołodziej – asystent, I stopień specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Młodszy Asystent
lek. Barbara Borkowska
lek. Diana Mustafa-Panek

Telefony
+48 32 47 84 432 Sekretariat Oddziału
+48 32 47 84 433 Dyżurka Lekarska I
+48 32 47 84 583 Dyżurka Lekarska II
+48 32 47 84 586 Dyżurka położnych na Trakcie Porodowo-Operacyjnym
+48 32 47 84 585 Dyżurka położnych na Oddziale Położniczym
+48 32 47 84 435 Dyżurka położnych na Oddziale Ginekologii
+48 32 47 84 431 Informacje i zapisy do Szkoły Świadomego Rodzicielstwa poniedziałki i piątki w godzinach 9.00-10.00.
+48 32 47 84 431 Poradnia Laktacyjna

Charakterystyka oddziału

Oddział Położniczo – Ginekologiczny posiada II stopień referencyjności.

Struktura Oddziału:

Trakt Porodowo–Operacyjny zawiera w swoich strukturach Izbę Przyjęć Położniczą, dwie sale porodowe jednostanowiskowe, salę operacyjną do wykonywania cięć cesarskich. Sale porodowe wyposażone są w stanowiska do resuscytacji noworodka, aparaturę do monitorowania stanu płodu i przebiegu porodu, sprzęt ułatwiający poród. Rodząca może korzystać ze środków uśmierzających ból takich jak: gaz „rozweselający” Entonox, czy aparat do elektrostymulacji Tens.

Co zabrać ze sobą do porodu?
Metody łagodzenia bólu porodowego
Poród rodzinny

Położnictwo. Oddział dysponuje 17 łóżkami, w tym dwoma stanowiskami intensywnego nadzoru położniczego, sale są dwu i trzyosobowe. W oddziale od lat obowiązuje system rooming-in, zdrowe noworodki przebywają ze swoimi matkami. Położne prowadzą program edukacyjny dla młodych mam, uczą kąpieli i pielęgnacji noworodka oraz zasad naturalnego karmienia piersią. Przy oddziale położniczym bezpłatnie działa Szkoła Rodzenia i Poradnia Laktacyjna

Szkoła Rodzenia. W Szkole Rodzenia położne przygotowują do świadomego przeżycia narodzin dziecka, prowadzą gimnastykę oddechową i relaksacyjną, omawiają naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, uczą pielęgnacji maluszka, promują zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

+48 32 47 84 431 Informacje i zapisy do Szkoły Świadomego Rodzicielstwa: poniedziałki i piątki w godzinach 9.00-10.00.

Program Szkoły Rodzenia
Szkoła Matek

Poradnia Laktacyjna. Zadaniem Poradni Laktacyjnej jest udzielanie fachowej pomocy w zakresie karmienia noworodka.

Poradnia Laktacyjna
Wskaźniki skutecznego karmienia

Patologia Ciąży. W oddziale leczone są kobiety ciężarne z zagrażającym poronieniem, porodem przedwczesnym oraz z powodu innych schorzeń występujących w okresie ciąży, stanowiących zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu, a także mogących stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia kobiety ciężarnej.

Ginekologia wraz z Patologią Ciąży dysponuje 25 łóżkami. W oddziale prowadzi się diagnostykę, leczenie i zabiegi w zakresie schorzeń ginekologicznych, wykonuje się kolposkopię i histeroskopię. Leczenie chirurgiczne obejmuje zabiegi operacyjne kobiet ze schorzeniami narządu rodnego techniką klasyczną i laparoskopową.

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Oddział Położniczo–Ginekologiczny zapewnia wysoki poziom opieki również nad noworodkiem, współpracuje z Oddziałem Neonatologicznym II stopień referencyjności oraz z Oddziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej. Ponadto współpracuje również z Oddziałem Nefrologiczno – Wewnętrznym, Gastrologiczno – Wewnętrznym (diagnostyka endoskopowa), Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, pracownią tomografii komputerowej oraz pracownią rezonansu magnetycznego.

Na terenie Szpitala odbywają się kursy dla położnych: specjalistyczne Resuscytacja krążeniowo-oddechowa noworodka, edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji, kursy kwalifikacyjne i dokształcające z pielęgniarstwa operacyjnego, kursy dokształcające z zakresu prowadzenia zajęć w szkole rodzenia, kursy kwalifikacyjne z pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych.

Lekarze Oddziału Położniczo–Ginekologicznego przyjmują pacjentki od poniedziałku do piątku w  Ginekologicznej Poradni Przyszpitalnej.

Pacjenci na czas pobytu w szpitalu mają możliwość przechowania ubrań oraz rzeczy wartościowych w depozycie usytuowanym przy Izbie Przyjęć. Rzeczy zdeponowane wydawane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:30.

WSS2: Zespół Oddziału Położniczo-Ginekologicznego