Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej

Lekarz Zarządzający Oddziałem
lek. Agata Witosińska – Walica – specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, specjalista w dziedzinie urologii
+48 32 47 84 420 

Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Jolanta Pytraczyk – specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego 
+48 32 47 84 421

Starsi Asystenci
lek. Maciej Twardzik – specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej
lek. Norbert Foltyński – specjalista w dziedzinie urologii 
lek. Andrzej Krentorz – specjalista w dziedzinie urologii 
lek. Rafał Kuczera – specjalista w dziedzinie urologii
dr n. med. Andrzej Mura – specjalista w dziedzinie urologii
lek. Tadeusz Rottermund – specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej 
lek. Marek Kampka – specjalista w dziedzinie urologii

Młodszy Asystent
lek. Jonasz Dragon
lek. Mateusz Giełzak

Telefony
+48 32 47 84 422 Sekretariat
+48 32 47 84 423 Dyżurka Lekarska
+48 32 47 84 425 Dyżurka Pielęgniarek

Charakterystyka oddziału

Oddział Urologii zajmuje się leczeniem wrodzonych i nabytych chorób układu moczowego. W ramach oddziału wykonywany jest pełen zakres operacji z dziedziny urologii i onkologii urologicznej. Dzięki licznym sponsorom Oddział zakupił wysokiej klasy laparoskop 3D, który umożliwia przeprowadzenie pełnego spektrum procedur urologicznych w sposób minimalnie inwazyjny, dzięki czemu hospitalizacja jest krótsza, liczba powikłań mniejsza, a pacjenci szybciej mogą wrócić do zdrowia i codziennej aktywności.

Oddział Urologii posiada salę operacyjną, gdzie operacje wykonywane są zarówno techniką klasyczną, jak i laparoskopową. Wachlarz zabiegów wykonywanych w Oddziale Urologii obejmuje:

  • usunięcie nerki z powodu guza (nefrektomia radykalna) oraz usunięcie nerki razem z moczowodem (nefroureterektomia radykalna)
  • wyłuszczenie guza z zachowaniem zdrowego miąższu nerki (NSS)
  • usunięcie pęcherza z powodu nowotworu (cystektomia) z odprowadzeniem moczu metodą wszczepienia moczowodów w skórę lub wytworzenia wstawki jelitowej typu Brickera.
  • wycięcie prostaty z powodu nowotworu (prostatektomia radykalna)
  • plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego typu Hynesa-Andersona
  • usunięcie objawowych torbieli nerki
  • selektywna embolizacja guza nerki przy współpracy ze specjalistami radiologii interwencyjnej
  • operacyjne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu metodami TOT oraz TVT.
  • operacje w obrębie moszny i prącia (operacje onkologiczne, operacje plastyczne, operacyjne leczenie wodniaków i stulejek).

Zespół Oddziału Urologii składa się z profesjonalnego personelu, który stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach, szkoleniach i stażach organizowanych przez prestiżowe ośrodki w kraju i zagranicą. Publikacje naukowe lekarzy ukazują się w czasopismach medycznych „Przegląd Urologiczny” i „Przegląd Nefrologiczny”.  Specjaliści pracujący w Oddziale posiadają prestiżowy tytuł FEBU nadawany przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Pracownicy Oddziału Urologii udzielają się społecznie biorąc udział w akcjach organizowanych przez Urząd Miasta Jastrzębie – Zdrój oraz Jastrzębską Spółkę Węglową.
Dzięki sponsorom i działającym przy oddziale oraz Stowarzyszeniu „Jastrzębska Urologia” pozyskano środki na zakup nowoczesnego sprzętu PCNL, laparoskopii i laserów (diodowy i holomowy). Oddział doposażony jest w wysokospecjalistyczny sprzęt przekazany przez Urząd Miasta Jastrzębie – Zdrój, Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. oraz Fundację Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu – Zdroju.

Lekarze zatrudnieni w Oddziale Urologii przyjmują pacjentów w Przyszpitalnej Poradni Urologicznej.

Pacjenci na czas pobytu w szpitalu mają możliwość przechowania ubrań oraz rzeczy wartościowych w depozycie usytuowanym przy Izbie Przyjęć. Rzeczy zdeponowane wydawane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:30.