Pierwsza na Śląsku wieża laparoskopowa do zabiegów urologicznych, wykorzystującą technologię 3D w WSS Nr 2

Kolejny krok na przód!

Nasz Odział Urologii i Onkologii Urologicznej jest pierwszym oddziałem urologicznym na Śląsku posiadającym kompletną wieżę laparoskopową firmy Storz, wykorzystującą technologię 3D.

Zakup tego sprzętu nie byłby możliwy gdyby nie pomoc Fundacji JSW reprezentowanej przez Prezesa Artura Dyczko, która przekazała aż 450 000 zł i umożliwiła tym samym realizację tego przedsięwzięcia. Fundacja JSW we współpracy z naszym szpitalem realizuje bezpłatny program badań przesiewowych pod nazwą „Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka prostaty dla Pracowników JSW SA”.  Celem wykonywania tych badań jest jak najszybsze wykrywanie zmian nowotworowych stercza oraz umożliwienie skutecznego leczenia, co dzięki nowemu sprzętowi będzie teraz mniej uciążliwe dla pacjenta.

Za pomocą nowej aparatury możliwe będzie przeprowadzanie pełnego spektrum operacji laparoskopowych m.in. laparoskopowej prostatektomii radykalnej, która jest uznana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia raka stercza. Dla pacjentów oznacza to mniej inwazyjne operacje, szybszą rekonwalescencję i wiele innych korzyści.

Sama wieża laparoskopowa wyposażona jest w najnowocześniejsze narzędzia  takie jak wspomniana wcześniej kamera 3D z monitorem, laparoskopowe źródło światła ledowego, insuflator wysokoprzepływowy z systemem oddymiania i podgrzewania gazu, pompa ssąco płucząca oraz najnowsza diatermia firmy Erbe. Jak mówią sami lekarze – ten  laparoskop to taki mercedes wśród tego typu urządzeń.

Po tradycyjnym przecięciu „wstęgi” przez lekarza zarządzającego oddziałem urologii i onkologii urologicznej – Panią Agatę Witosińską – Walicę wspieraną przez dyrektora Roberta Rychela przyszedł czas na szkolenie. Pracownicy oddziału urologii i onkologii urologicznej mieli okazję zapoznać się z laparoskopem dzięki specjalistom z firmy Storz i Erbe, którzy zaprezentowali jego możliwości.

Fotorelacja z wydarzenia