Pomoc Wcześniakom i ich Rodzicom

Fundacja Słoneczna Kraina Dzieciom oraz Terapeutyczne Punkty Przedszkolne Słoneczna Kraina zorganizowały akcję pn.  „Czapeczka dla Wcześniaka”, w którą włączyli się wolontariusze z całej Polski, również nasze kochane położne. W efekcie nasz szpital otrzymał piękny prezent w postaci czapeczek, ręcznie wykonanych na drutach lub na szydełku.
Ale czapeczki to nie wszystko. Dzieci przedwcześnie urodzone często borykają się z różnymi problemami rozwojowymi.

Szczególne traktowanie wcześniaka nie kończy się w momencie wypisania ze szpitala do domu. Istotna jest długoterminowa opieka (nawet do ósmego roku życia) ze strony rodziców oraz lekarzy. Powinna obejmować między innymi rehabilitację neurologiczną i oddechową, profilaktyczne badania okulistyczne i audiologiczne, psychologiczne, neurologiczne i logopedyczne oceny rozwoju, rozpoznawanie i korekcję ewentualnych zaburzeń poznawczych – mówi dr n. med. Joanna Stępień, lekarz zarządzający Oddziałem Neonatologii.  

Wszystkie te elementy są niezwykle ważne, gdyż pierwszych latach życia wcześniaki (szczególnie urodzone przed 32. tygodniem) narażone są na nieprawidłowości w działaniu ośrodkowego układu nerwowego. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka Fundacja przekazała specjalne vouchery, które tak jak czapeczki trafiły na oddział Neonatologiczny oraz Intensywnej Opieki Dziecięcej WSS Nr 2.

Chcieliśmy, żeby rodzice wcześniaków wiedzieli, że nie są sami. Wsparcie obejmuje bezpłatne badania i konsultacje zakresu fizjoterapii, neurologopedii, psychologii oraz terapii z zakresu integracji sensorycznej. Rodzice maluchów będą mogli zrealizować prezent w okresie nawet do 4 roku życia dziecka, więc jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości i pytania czy rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo, będą mogli zwrócić się o pomoc do specjalistów – podsumowała Pani Daria Szałańska, dyrektor Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego.

Serdecznie dziękujemy Pani Monice Rabczak, Prezesowi Fundacji Słoneczna Kraina Dzieciom oraz Pani Dyrektor Darii Szałańskiej za zorganizowanie akcji Czapeczka Dla Wcześniaka oraz za vouchery na bezpłatne konsultacje. Mamy ogromną nadzieję, że takie wsparcie pomoże naszym Wcześniakom i ich Rodzicom rozwiać wątpliwości, a jeśli zajdzie taka konieczność – rozpocząć nowy kierunek dla rozwoju ich pociech.