Rak jelita grubego uważany jest za jeden z bardziej podstępnych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo często zupełnie bezobjawowo. Realizowany w jastrzębskim szpitalu program Narodowego Funduszu Zdrowia pozwala na wykonanie badań przesiewowych kolonoskopowych a tym samym wczesne wykrycie zmian w obrębie jelita grubego.
Rak jelita grubego uważany jest za jeden z bardziej podstępnych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo często zupełnie bezobjawowo. Zanim rak jelita ostro zaatakuje, może upłynąć nawet dziesięć lat. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania kontrolne, pozwalają one bowiem wykryć nowotwór we wczesnym stadium, gdy są bardzo duże szanse na jego wyleczenie. W naszym szpitalu działa program Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Profilaktyczne Programy Zdrowotne – Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego”.
Program daje możliwość wykonania badania kolonoskopii, które przede wszystkim ma za zadanie wczesne wykrycie zmian w obrębie jelita grubego oraz pobranie wycinków tych zmian do badania histopatologicznego.
Niezależnie od tego gdzie mieszkasz (gdyż nie obowiązuje rejonizacja), możesz zadbać o swoje zdrowie i skorzystać z bezpłatnego badania. W ramach tego programu, w naszym Szpitalu możesz wykonać to badanie jeżeli:
- jesteś w wieku pomiędzy 50 a 65 lat i w ciągu ostatnich 10 lat nie miałeś wykonywanego takiego badania
- gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo dzieci) choruje bądź chorował na raka jelita grubego i jesteś w wieku 40 a 49 lat.
Jak wygląda takie badanie? Polega na ocenie błony śluzowej jelita, ewentualnym usunięciu niewielkich zmian, oraz pobraniu wycinków. Można wykonać je w znieczuleniu, w związku z tym jest bezbolesne.
Ankieta niezbędna do przeprowadzenia badania: [TYP: PDF, Rozmiar: 1052KB]
Więcej informacji na temat realizacji badania uzyskasz dzwoniąc pod nr tel. 32 47 84 381.