Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny).
WND-RPSL.09.02.06-24-075E/17
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest:
- wypracowanie metodyki postępowania okołoporodowego ( kompleksowość działań w opiece nad matką i dzieckiem – od okresu przed ciążą, przez ciążę, poród, połóg),
- opracowanie standardów nowoczesnych metod opieki okołoporodowyej ( np. muzykoterapia, trening laktacyjny itp.),
- właściwego zarządzanie emocjami oraz poziomem empatii w zawodzie lekarza.
Jako cel projektu definiuje się także zdobycie wiedzy i nabycie umiejętności umożliwiających przejście przez proces ciąży, porodu i połogu w sposób możliwie komfortowy i satysfakcjonujący.
Opis projektu:
Dzięki realizacji projektu zorganizowana została Szkoła Świadomego Rodzicielstwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Podjęte działania edukacyjno-informacyjne, które będą realizowane w ramach programu ułatwią kobietom prawidłowe postępowanie w trakcie przygotowań do ciąży, porodu i połogu, co w bezpośredni sposób spowoduje wzrost poczucia bezpieczeństwa oraz satysfakcji z macierzyństwa. Z roku na rok zwiększa się liczba kobiet w ciąży, które uczęszczają do szkół rodzenia. Niemal na stałe wpisały się one w działania profilaktyczne współczesnego położnictwa. W związku z powyższym Szpital w Jastrzębiu-Zdroju spełniając oczekiwania społeczności podejmuje się realizacji świadczenia.
Termin realizacji – 1.09.2018 r. – 31.12.2020 r.
Wydatki kwalifikowalne – 149 865,50 zł
Wartość dofinansowania UE – 127 385,67 zł
- UDZIAŁ W KURSIE JEST BEZPŁATNY
- ZAPISY JUŻ OD 20 TYGODNIA CIĄŻY
- KURS OBEJMUJE 10 SPOTKAŃ, CZAS TRWANIA KURSU 2 -3 MIESIĘCE
- ZAJĘCIA ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ 1-2 RAZY W TYGODNIU OD 1.09.2018 r.
- RODZICE OTRZYMAJĄ CERTYFIKAT UKOŃCZENIA ZAJĘĆ
ZAJĘCIA Z ZAKRESU PRZYGOTOWANIA DO PORODU, OPIEKI NAD NOWORODKIEM, ODŻYWIANIA, KARMIENIA NATURALNEGO, SZEROKO POJĘTEGO PRZYGOTOWANIA DO RODZICIELSTWA PROWADZI WYSOKO WYKWALIFIKOWANA KADRA MEDYCZNA
Tematy zajęć:
- Standard opieki okołoporodowej, czyli jak powinien postępować personel medyczny i co jest ważne dla malucha bezpośrednio po porodzie. Możliwość obejrzenia bloku porodowego.
- Zajęcia relaksacyjne i ogólnousprawniające dla kobiet ciężarnych z elementami tańca i yogi. Terapia zajęciowa, muzykoterapia, aromaterapia w okresie okołoporodowym.
- Zasady zdrowego stylu życia, odżywianie w okresie ciąży i w połogu, programowanie żywieniowe.
- Komunikacja prenatalna, czyli jak porozumieć się przed narodzinami.
- Seksualność kobiety w ciąży.
- Wszystko o porodzie, metody łagodzenia bólu porodowego, poród rodzinny, pozycje wertykalne, medykalizacja czy zaufanie naturze?
- Wskazania do operacyjnego ukończenia ciąży, czyli wszystko o cięciu cesarskim.
- Badanie noworodka po porodzie, skala Apgar, badania przesiewowe, najnowsze doniesienia medyczne o szczepieniach.
- Chustonoszenie i elementy masażu Shantala.
- Karmienie naturalne noworodka, korzyści, problemy laktacyjne.
- Pielęgnacja noworodka.
- Baby blues, depresja poporodowa, potrzebna pomoc.
- Jak rozpoznać objawy rozpoczynającego się porodu? Co zabrać ze sobą do szpitala?
- Przygotowanie Planu porodu, czyli wyrażone na piśmie oczekiwanie kobiety wobec porodu.
- Indywidualne konsultacje i zajęcia dla osób wymagających szczególnej opieki medycznej.
Ulotka do pobrania [Typ: PDF, Rozmiar: 2MB]
Szkolenie 13 grudnia 2018
W ramach realizacji projektu, 13 grudnia 2018 roku odbyło się szkolenie w zakresie karmienia piersią i standardów opieki okołoporodowej pt. „Nowe trendy w opiece okołoporodowe i laktacji”. W szkoleniu uczestniczyło 30 osób – lekarze, położne i pielęgniarki z oddziałów neonatologicznego, położniczo-ginekologicznego oraz POZ.
Barbara Gardyjas – konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego – omówiła standardy opieki okołoporodowej związanej z nowelizacją rozporządzenia oraz obowiązki i odpowiedzialność personelu medycznego.
Joanna Fajdek – Certyfikowany Doradca Laktacyjny – zaprezentowała mity dotyczące laktacji i sposób rozwiazywania problemów w tym temacie. Z Anną Krachało i Natalią Świtacz- Kaźmierczak przeanalizowano pozytywny wpływ stosowania elementów yogi, aromatoterapii i muzykoterapii na kobiety w ciąży.