Światowy dzień wcześniaka – zobacz galerię maluszków

W naszym Szpitalu, jak co roku, w fioletowych barwach celebrujemy Światowy Dzień Wcześniaka przypadający na dzień 17 listopada.

Wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. W Polsce odsetek wcześniaków urodzonych przed 28 tygodniem, z wagą poniżej kilograma, wynosi około 0,5 procent natomiast 5,5 procent stanowią dzieci z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży rodzi się około 6,7 procent dzieci.

Na szczęście dziś lekarze oraz położne dysponują specjalistycznym sprzętem i są w stanie nie tylko uratować życie większości dzieci, ale też zapewnić im prawidłowy rozwój. Takie Maleństwo różni się od donoszonych noworodków nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim dojrzałością. Zwykle nie jest jeszcze gotowe do samodzielnego życia gdyż ma problemy z utrzymaniem właściwej temperatury ciała, oddychaniem, trawieniem. Bez doświadczonego personelu i aparatury medycznej mogłoby nie przeżyć. Ważne jest również, aby Maluszek był otoczony troskliwą opieką i miłością. Trzeba okazywać jak najwięcej czułości, delikatnie dotykać, głaskać, przemawiać. To uspokaja Maleństwo i daje mu poczucie bezpieczeństwa jak również pomaga mu dojść do siebie. Zdaniem lekarzy tak stymulowane wcześniaki dużo szybciej „doganiają” rówieśników, którzy przyszli na świat w terminie.

Poniżej przedstawiamy galerię niektórych Maluszków urodzonych w naszym Szpitalu.