Nowa lokalizacja, komfort dla pacjentów, ułatwiony dostęp do badań, lepsza organizacja, najnowocześniejszy, sprzęt a przede wszystkim zespól specjalistów. Oto nowa pracownia endoskopii w naszym szpitalu. Dzięki finansowaniu z Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju zakupiono kompletną wieżę endoskopową z dwoma videokolonoskopami za łączną kwotę prawie 360 tys. zł. Szpital z własnych środków wyposażył pracownię m.in. w dwa videogastroskopy wydając na ten cel niespełna 320 tys. zł. Serdecznie dziękujemy!
„Urząd miasta w Jastrzębiu-Zdroju zawsze wspierał i będzie wspierać nasz szpital. Wiemy, że potrzeby są ogromne, ale my możemy dołożyć swoją cegiełkę w codzienną walkę o zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta i regionu” – mówi Prezydent Miasta, Michał Urgoł.
„Teraz mamy dwie pracownie endoskopii. Pierwsza znajduje się w oddziale gastrologiczno-wewnętrznym i będzie nam służyła do wykonywania badań w ramach programu przesiewowego raka jelita grubego, pacjentom z oddziału oraz pozostałych oddziałów szpitalnych. Nowa natomiast znajduje się przy wejściu głównym i przeznaczona jest dla osób kierowanych w trybie ambulatoryjnym czyli poradnianym. To powoduje przede wszystkim możliwość przejęcia większej ilości pacjentów i ułatwienie dostępu do badań.” – mówi pielęgniarka oddziałowa Henryka Lodwich
Nowa pracownia pozwoli na rozwój wykonywanych procedur, a przede wszystkim zapewni Pacjentom jeszcze większy komfort. To niezmiernie ważne, gdyż profilaktyka zdrowotna w tym gastroskopia i kolonoskopia to strategicznie ważny element dbania o siebie.
„Rak jelita grubego zajmuje już trzecie miejsce pod względem zapadalności. Jeśli chodzi o kobiety, jest na trzecim miejscu po raku piersi i raku płuca, natomiast u mężczyzn po raku gruczołu krokowego i raku płuca. Jeśli chodzi o umieralność na nowotwory, to te jelita grubego są już na drugim miejscu po raku płuca. Jak więc widać, nowotwory jelita grubego nie tylko często atakują Polaków, ale też ich zabijają. Jest po pokłosie tego jak żyjemy, co jemy ale też wynik tego, że żyjemy coraz dłużej. Za większość zachorowań, bo ok 90% odpowiadają przyczyny środowiskowe związane z naszym trybem życia. Udowodnione czynniki zwiększające częstość jaka jelita grubego to dieta wysokokaloryczna, spożywanie czerwonego mięsa – czyli wołowiny, cielęciny i wieprzowiny oraz dziczyzny i jagnięciny, jak też spożywanie tłuszczy nasyconych. Równie niebezpieczny jest siedzący tryb życia, otyłość i cukrzyca, jak również nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.” – wyjaśnia doktor Wiesław Folwarczny, lekarz zarządzający oddziałem gastrologiczno-wewnętrznym.
„Dlatego każdy człowiek, który chce zapobiec rozwinięciu się u niego nowotworu jelita grubego, jedyne, co powinien zrobić, to regularnie poddawać się kolonoskopii z częstotliwością wyznaczoną przez lekarza na podstawie pierwszego badania czy występujących u tej osoby czynników ryzyka”– dodaje doktor Folwarczny
Jak wygląda badanie?
Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta endoskopu, czyli specjalistycznego aparatu posiadającego wbudowaną kamerę oraz źródło światła. Badania endoskopowe pozwalają lekarzowi zobrazować między innymi jamy ciała chorej osoby, czyli przedstawić je na ekranie urządzenia. Mogą służyć m.in. do dokładnego obejrzenia całego układu pokarmowego – jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, odbytu.
Jak się umówić na wizytę?
Konieczne jest skierowanie na badanie. Następnie należy umówić termin badania pod numerem telefonu – 32 47 84 321



